pondělí 16. ledna 2012

Recenze: 1911 (***)

Tento film NENÍ o legendární pistoli M1911 (i po sto letech využívána u FBI, S.W.A.T., Delta Force a dalších elitních jednotek, v Číně se poprvé objevila v padesátých letech minulého století). To jen tak mimochodem.



Podle některých stý film Jackieho Chana (podle něj samotného stovku zaokrouhlí až třetím Armour of God) není klasickým akčním výplachem, ale dalším úspěšným krůčkem k vážnějším rolím. Vysvětlovat děj by zabralo příliš času a navzdory početným (a epickým) válečným scénám tu jde hlavně o dějepisnou přednášku o tom, jak zlá dynastie dostala za vyučenou od svobodomyslných revolucionářů. Film se natáčel ke stému výročí založení republiky, kterým kulminuje děj snímku, a Jackie si ho sám zrežíroval, s dopomocí kameramana Li Zhanga (Krvavé pobřeží), takže si hned vedle hlavní postavy Sun Yat Sena krade pro sebe největší prostor v rámci Sunova hlavního generála. Jackie oddře své na bojišti, zatímco Sun shání diplomatickou podporu. Nečekejte však kaskadérskou přehlídku - Chan víc střílí než kope a jeho role je hlubší, než byste čekali. Fandové New Police Story nebo Shinjuku Incident vědí, že si Jackie snadno poradí s komplikovanými charaktery, ostatní čeká minimálně příjemné překvapení.



Největším zádrhelem pro diváka může být jen obtížně přehlédnutelná politická agitka a také zřetelně kolísající tempo snímku, který ne a ne skončit. Neustálé přepínání mezi slovy (Sunova diplomatická mise na Západě) a činy (občanská válka natažená do mnoha měsíců) film subjektivně prodlužuje - jeho sto minut je tak tak únosných pro ty, kdo na hodinách dějepisu usínali. Epiku, tryskající z kulis, soundtracku a místy divadelně přepjatých hereckých výkonů, lze však nahmatat v každém okamžiku. Po obludné Founding of a Republic z roku 2009 každopádně vítaný prequel. A důkaz toho, že pro Chana bude před kamerou místo i v okamžiku, kdy začne chodit o holi.

Plakáty by vám mimochodem mohly připadat trochu povědomé:



Žádné komentáře:

Okomentovat