Polozapomenutá romantická (!) fantasy z 80. let se vrací ve 3D! Donnie bude nejen hrát hlavní roli, ale také se chopí režie, což nás ve světle jeho devadesátkových pokusů může děsit, ale vzhledem k tomu, že bylo oznámeno i cameo Yuena Biaoa (ten hrál hlavní roli v originále), zkusíme na chvilku přimhouřit oči. Plakát k nové Iceman Cometh slibuje velkolepou podívanou, rozpočet je 20 milionů amerických dolarů a producenti slibují mnoho dechberoucích scén ve 3D. Premiéra se ovšem chystá až na říjen 2013, takže si pěkně počkáme.
O tom, že vše souvisí se vším, se můžeme přesvědčit, když se trochu poohlédneme za původní verzí z roku 1989. Ušmudlaný mix akce, romantiky a spirituálních vsuvek totiž režíroval Clarence Fok, který nedávno odrežíroval Special Identity. Právě na place očekávaného akčňáku zřejmě Fok s Donniem tenhle remake upekl. A protože sama o sobě by tahle novinka nebyla moc šťavnatá, nabízím návdavkem faceliftovanou recenzi na Iceman Cometh z původních HK Stars (tomu textu je nějakých devět let, tak buďte ohleduplní :):
Yuen Biao hraje Chinga, velitele stráží v císařském paláci. Ten však nedokáže zabránit svému "příteli" Fung Sanovi (Yuen Wah), aby znásilnil a zabil (vždycky oběť znásilní, zláme ji všechny údy a pak ji zabije) císařovu příbuznou. Ching tedy dostane ultimátum - pokud nenajde Fung Sana do dvaceti dnů, jeho rodina bude popravena. Fung San je ale příliš chytrý, než aby se jen tak někam zašil. Ukradne posvátnou sošku černého buddhy. Podle pověsti může (pokud usedne na Kolo věků) soška vlastníka přenést časem o sto generací dopředu. To se také stane (za rozličných efektů) a časový vír strhne i přibíhajícího Chinga. Oba se ocitnou v budoucnosti (ještě to nevědí), chvilku bojují a nakonec oba spadnou ze skály.
Brzy je najdou vědci (zmražené)... kryogenika se ale porouchá a jak Ching, tak Fung San se probudí (jeden dříve, druhý později). Následuje humorná fáze "kde to sakra jsem?", největší čas si pro sebe samozřejmě utrhne Biao (Wah se opět objeví prakticky až ke konci), který potká krásnou prostitutku (Maggie Cheung)... Dál to asi znáte - tradiční gagy "k čemu je záchod" nebo "co je to elektřina", protkané rodící se láskou mezi oběma... Nutno říct, že i když byl podobný námět mnohokrát zpracován, dá se na to koukat, protože jak Yuen, tak Maggie Cheung mají solidní komediální timing.
Film má rychlé tempo, takže než vás stačí ta limonáda otrávit, dojde ke zlomu, když se Biao dozví (resp. pochopí), že Maggie je prostitutka, za což by ji v dynastii Ming bez váhání popravili. Naštěstí se objeví i Fung San a bortící se vztah je tak utužen krizovou situací... Ching je donucen vypít "martial art ruining medicine" (tyhle "lahvičky" miluju), ale díky akupunktuře se z toho dostane a následuje velká bitka na konci a pak samozřejmě happyend...
Iceman je sice "tak trochu béčko" (je to poznat na všem - nesmělé režii, spíše klaustrofobické kameře, kulisách, místy i roztěkaném scénáři), ale zachraňuje to hereckými výkony (obzvlášť Maggie Cheung prostě září) a na své si přijdou i milovníci akce v nadupaném finále - Biao i Wah (jeho spolužák z Pekingské opery a kdysi dávno i double Bruce Leeho) dokazují, že jim to dobře kope a že si troufnou i na vražedné stunty (Biao předvádí neskutečný pád přes záda do skla a na hlavu do tříštěného skla na zemi... když jsem to viděl, myslel jsem že si zlomil vaz). Biao vysype z rukávu i pár solidních kopů, nějakou tu akrobacii - všechno fajn. Jediné co mu neodpustím, že si v půlce filmu ostříhal vlasy... Až uvidíte Biaoa s dlouhými vlasy, budete si přát aby je nosil pořád.
Úsporný rozpočet a váhající režisér ovšem po všech těch letech filmu nesluší. Vaše láska k žánru a známým tvářím musí být silnější, než pud sebezáchovy, který velí po deseti minutách vypnout. Vizuál čínské studiovky, přetažený většinu času jakýmsi zelenkavým filtrem, působí vyloženě odpudivě. Umění obou Yuenů je ale nadčasové a Donnie se bude muset hodně snažit, aby předvedl víc.
To zni nemalo silene! Na to jsem fakt zvedavej. Marek
OdpovědětVymazat