pondělí 18. června 2012

Želví nindžové cvičí Silat

Proč je v červnu tak málo aktualizací? Částečně to souvisí s hezkým počasím, částečně s podrobným studiem The Raid (hezky scénu za scénou, snímek za snímkem). A zjevně nejsem sám, kdo kouzlu tohoto akčního fenoménu podlehl. Od nějakých hmatatelných ukázek z TYG 2 nás možná dělí dny, ale Tony už to nestihne - Hollywood se rozhodl nechat se ohromit a inspirovat - a proto se bude hýbat v rytmu Iko Uwaise.



Možná už jste slyšeli o tom, že se chystají další Želvy Nindža (píšu to takhle počeštěně, protože to prostě k tehdejší devadesátkové estetice patřilo). Stojí za tím Kevin Eastman, ale v pozici producenta i Michael Bay, kterému se povedlo naštvat většinu fanoušků, když začal spekulovat o tom, že v téhle reimaginaci žádný mutagen nebude a želváci budou prostě pocházet z cizí planety. Inu, na ladění scénáře a fandovských očekávání je času dost, protože premiéra prý nebude dřív než v roce 2014. Želváci budou z větší části digitální, takže se počítá s tím, že zvládnou pokročilá kung-fu kouzla. A právě tady autorský tým přichází se snahou zavděčit se nám, skalním příznivcům akčních filmů. Nejen že se ohání Raidem a jeho syrovostí, dokonce by si rádi pár věcí vypůjčili i z Fist of Legend (ta pro brutálnější praktiky taky nešla moc daleko, takže se to může skvěle doplňovat).



Otázkou je, zda si autoři jen nehoní triko. S pomocí CGI není problém želvy rozhýbat podle libosti, ale všichni si pamatujeme srandovní, bezstarostné teenagery v krunýři a obávám se, že restart ve stylu Nolanova Batmana by velký ohlas nepřinesl. Tím spíš, že bude režírovat Bayův chráněnec Jonathan Liebesman (Hněv Titánů), , což nesvědčí o ambicích nad rámec stravitelného letního béčka. Jsem všemi deseti pro další želváky, ale CGI animák TMNT z roku 2007 dokázal zkombinovat nostalgii i temnější odstíny, nabídnul kvalitní akci i snesitelný humor. Těžko věřit, že by to někdo zvládnul v hraném pojetí líp. A těžko věřit, že na to přijde víc než hrstka veteránů. Rád se budu mýlit, ostatně na spekulace máme do května 2014 opravdu času dost.

pondělí 11. června 2012

Iceman Cometh: Yen vs. Biao

Polozapomenutá romantická (!) fantasy z 80. let se vrací ve 3D! Donnie bude nejen hrát hlavní roli, ale také se chopí režie, což nás ve světle jeho devadesátkových pokusů může děsit, ale vzhledem k tomu, že bylo oznámeno i cameo Yuena Biaoa (ten hrál hlavní roli v originále), zkusíme na chvilku přimhouřit oči. Plakát k nové Iceman Cometh slibuje velkolepou podívanou, rozpočet je 20 milionů amerických dolarů a producenti slibují mnoho dechberoucích scén ve 3D. Premiéra se ovšem chystá až na říjen 2013, takže si pěkně počkáme.

O tom, že vše souvisí se vším, se můžeme přesvědčit, když se trochu poohlédneme za původní verzí z roku 1989. Ušmudlaný mix akce, romantiky a spirituálních vsuvek totiž režíroval Clarence Fok, který nedávno odrežíroval Special Identity. Právě na place očekávaného akčňáku zřejmě Fok s Donniem tenhle remake upekl. A protože sama o sobě by tahle novinka nebyla moc šťavnatá, nabízím návdavkem faceliftovanou recenzi na Iceman Cometh z původních HK Stars (tomu textu je nějakých devět let, tak buďte ohleduplní :):

Yuen Biao hraje Chinga, velitele stráží v císařském paláci. Ten však nedokáže zabránit svému "příteli" Fung Sanovi (Yuen Wah), aby znásilnil a zabil (vždycky oběť znásilní, zláme ji všechny údy a pak ji zabije) císařovu příbuznou. Ching tedy dostane ultimátum - pokud nenajde Fung Sana do dvaceti dnů, jeho rodina bude popravena. Fung San je ale příliš chytrý, než aby se jen tak někam zašil. Ukradne posvátnou sošku černého buddhy. Podle pověsti může (pokud usedne na Kolo věků) soška vlastníka přenést časem o sto generací dopředu. To se také stane (za rozličných efektů) a časový vír strhne i přibíhajícího Chinga. Oba se ocitnou v budoucnosti (ještě to nevědí), chvilku bojují a nakonec oba spadnou ze skály.

Brzy je najdou vědci (zmražené)... kryogenika se ale porouchá a jak Ching, tak Fung San se probudí (jeden dříve, druhý později). Následuje humorná fáze "kde to sakra jsem?", největší čas si pro sebe samozřejmě utrhne Biao (Wah se opět objeví prakticky až ke konci), který potká krásnou prostitutku (Maggie Cheung)... Dál to asi znáte - tradiční gagy "k čemu je záchod" nebo "co je to elektřina", protkané rodící se láskou mezi oběma... Nutno říct, že i když byl podobný námět mnohokrát zpracován, dá se na to koukat, protože jak Yuen, tak Maggie Cheung mají solidní komediální timing.



Film má rychlé tempo, takže než vás stačí ta limonáda otrávit, dojde ke zlomu, když se Biao dozví (resp. pochopí), že Maggie je prostitutka, za což by ji v dynastii Ming bez váhání popravili. Naštěstí se objeví i Fung San a bortící se vztah je tak utužen krizovou situací... Ching je donucen vypít "martial art ruining medicine" (tyhle "lahvičky" miluju), ale díky akupunktuře se z toho dostane a následuje velká bitka na konci a pak samozřejmě happyend...

Iceman je sice "tak trochu béčko" (je to poznat na všem - nesmělé režii, spíše klaustrofobické kameře, kulisách, místy i roztěkaném scénáři), ale zachraňuje to hereckými výkony (obzvlášť Maggie Cheung prostě září) a na své si přijdou i milovníci akce v nadupaném finále - Biao i Wah (jeho spolužák z Pekingské opery a kdysi dávno i double Bruce Leeho) dokazují, že jim to dobře kope a že si troufnou i na vražedné stunty (Biao předvádí neskutečný pád přes záda do skla a na hlavu do tříštěného skla na zemi... když jsem to viděl, myslel jsem že si zlomil vaz). Biao vysype z rukávu i pár solidních kopů, nějakou tu akrobacii - všechno fajn. Jediné co mu neodpustím, že si v půlce filmu ostříhal vlasy... Až uvidíte Biaoa s dlouhými vlasy, budete si přát aby je nosil pořád.



Úsporný rozpočet a váhající režisér ovšem po všech těch letech filmu nesluší. Vaše láska k žánru a známým tvářím musí být silnější, než pud sebezáchovy, který velí po deseti minutách vypnout. Vizuál čínské studiovky, přetažený většinu času jakýmsi zelenkavým filtrem, působí vyloženě odpudivě. Umění obou Yuenů je ale nadčasové a Donnie se bude muset hodně snažit, aby předvedl víc.

úterý 5. června 2012

Jackieho spoření na důchod

Jackie Chan ucítil, že na něj po zveřejnění traileru na Chinese Zodiac míří všechny kamery světa, a tak čile rozvíjí myšlenky o (ne)konci své kariéry. V minulém prohlášení naznačil, že mezinárodní akční blockbustery bude natáčet dál, ale chce se soustředit i na seriózní herectví. Tak nějak jsme tušili, jak si to přeložit, ale pokud jste nevěřili, tak tady to máte černé na bílém:

V Hong Kongu by se Jackie rád věnoval produkci akčních filmů "od mladých pro mladé" a vážnějším rolím ve stylu 1911 nebo Shinjuku Incident. Zároveň ale nyní potvrdil, že v přípravě jsou jeho role v Karate Kid 2 a Křižovatce smrti 4. To jsou při vší úctě spíš šaškovské role, i když part mistra v Kidovi je asi náznakem toho, kde by mohla časem Jackieho kariéra zakotvit. Věčný žák se konečně stane mistrem. Nejdřív je ale potřeba ještě vydělát pár milionů. O to jde v hollywoodské partii především, ne? U Karate Kida nebude problém říct si o tučnější honorář, protože film vydělal skoro desetinásobek svého rozpočtu. Taky stál zhruba tolik, co honoráře Chana a Tuckera (dohromady) v poslední Křižovatce, která sama na sebe v kinech nevydělala. Proto možná zmínka o pokračování zaskočila i samotné producenty.



Trojka sice otevřela skoro za padesát milionů, ale navzdory tomu, že se odehrávala v Paříži, prostě neměla dostatečnou výdrž ani v Americe, ani v Evropě. Bez ohledu na to, jak se jí snaží Chan i režisér Ratner propagovat, tak čtyřka velmi pravděpodobně zatím zůstane v kategorii vlhkých snů. A je to tak dobře. Není ovšem bez šance, že se Jackie chytne něčeho jiného, zvlášť pokud se rozjedou přípravy Karate Kida 2. Železo se přeci musí kout, dokud je žhavé. Snad nás nečeká další variace na kung-fu chůvu...